.

Опитування

Чи знаєте Ви про роботу Центрів соціальних служб у Вашій громаді
 

Хто на сайті

На даний момент 44 гостей на сайті

Продовжуються навчання з підвищення виховного потенціалу прийомних батьків PDF Друк e-mail

Залишаючись на самоті зі своїми думками ми, дорослі, можливо не раз у своєму житті шукаємо відповідь на запитання «Що для нас є найважливішим?» Безумовно, у кожного відповіді можуть бути різними, але помітна така закономірність - їх поєднує одна думка – ми всі бажаємо відчувати себе в безпеці поруч з вагомими для нас людьми. Як ви думаєте - яку відповідь для себе знайде дитина? Безумовно - бути поруч з матір’ю і татом, з якими дитині буде спокійно і безпечно. І це природно, адже саме безпечне психологічне середовище є передумовою успішного розвитку дитини, а особливо для дитини, яка пережила травму.

Одним із першочергових завдань прийомної сім’ї як постравматичного середовища є створення безпечних умов та обстановки, передбачуваність, відсутність погроз і насильства, реалізація базових емоційних потреб, наявність комфортного місця та особистого простору, можливість контакту з важливими людьми. Все це впливатиме не лише на самопочуття дитини, її розвиток, але й значно пришвидшить процес зцілення від наслідків травми. Це вимагає немалих зусиль, знань, терпіння, мудрості, а також ревізії деяких власних переконань та очікувань зі сторони прийомних батьків.

Вінницьким обласним центром соціальних служб проведено навчання з підвищення виховного потенціалу наступної групи прийомних батьків. Навчання тривало чотири дні, його учасниками стали 11 прийомних сімей спільно з соціальними працівниками, які супроводжують сім’ї, з 8-ми територіальних громад. Прийомні батьки активно включились в програму навчання на тему: «Створення безпечного середовища. Доступність батьків». Навчання проводилось в онлайн режимі. Координувала проведення навчання практичний психолог обласного центру соціальних служб Тетяна Ковальчук.

Першого і другого дня прийомні батьки ділились власним досвідом взаємодії та спілкування з дітьми, методами, які допомагають розвинути чуйні і близькі стосунки. Знаходячись в колі однодумців, батьки обмінювались своїми переживаннями та емоціями, відчуваючи підтримку кожного. Під час проведення першого модуля тренінгу «Психологічна безпека як передумова психічного та фізичного розвитку дитини. Роль батьків в збереженні внутрішньої та зовнішньої безпеки прийомної дитини» прийомні батьки за допомогою Тетяни Ковальчук мали можливість зосередити увагу на значенні та формуванні гармонійної емоційної взаємодії в системі «батьки - діти», що допомагає прийомній дитині відчути міцну опору та на основі почуття довіри і прийняття формувати необхідний ресурс своєї особистості – самоцінність та всебічний розвиток.

Прийомні батьки змогли детально розглянути трансформування прив’язаності через зміну умов середовища та особистого простору прийомної дитини та досвіду гармонійної дитячої взаємодії навколо і всередині. Прийомні батьки обмінялись досвідом спілкування дітей з біологічними батьками та біологічними родичами, усвідомлюючи їх цінність для дитини.

Під час навчання батьки визначали свій особистий простір та працювали над створенням та удосконаленням особистого простору прийомної дитини, враховуючи її вік та потреби. Включення рефлексії зі сторони батьків допомогло виявленню проблемних моментів у взаємодії з прийомними дітьми. Батьки змогли отримати психологічну допомогу щодо їх корекції та формування стратегії зміни негативної поведінки дитини в залежності від емоцій та почуттів.

З метою попередження булінгу у школі окрему увагу було приділено освітньому безпечному середовищу та його ролі у формуванні гармонійного психоемоційного стану дитини.

Особливу увагу зосереджено на вмінні батьків визначати свій емоційний стан, контролювати рівень власного виснаження та знаходити способи збереження та поновлення власних ресурсів.

Під час третього дня навчання увагу прийомних батьків було зосереджено на нормативно-правових засадах функціонування прийомних сімей. Начальником відділу інформаційно-аналітичної роботи обласного центру соціальних служб Юлією Горенюк спільно з батьками розглянуто питання захисту майнових прав дитини, особливостей навчання, в т.ч. інклюзивного, набуття повної цивільної дієздатності, надання послуг дітям з інвалідністю, особливостей дитячої праці, запобігання вчинення домашнього насильства та жорстокого поводження в сім’ї тощо. Під час навчання в дружній партнерській атмосфері прийомні батьки мали нагоду отримати юридичні консультації щодо шляхів вирішення правових питань, які виникають в їх сім’ях.

Під час проведення модуля «Психологічна безпека в Інтернеті» практичним психологом обласного центру Миколою Ільчуком увагу батьків було зосереджено на загрозах для дітей та підлітків, які приховує Інтернет та соціальні мережі. Прийомні батьки змогли підвищити рівень обізнаності щодо Інтернет сленгу, дізнатись як уберегти дітей онлайн від шкідливих матеріалів кібербулінгу, суціїдальних інтернет-схем, сексуального насильства. Батьки отримали можливість краще ознайомитися з тематичними матеріалами на порталі «Дія» та отримати електронний сертифікат за результатами опрацювання. Крім того, прийомних батьків ознайомлено з основними правилами безпечної роботи в Інтернеті та надано рекомендації щодо взаємодії з дитиною, яка постраждала онлайн. Алгоритми щодо здійснення батьківського контролю допоможуть батькам попередити небезпечний вплив Інтернет ресурсів.

Проведення наступного аналогічного навчання планується протягом чотирьох днів - з 19 по 22 жовтня.