Уже понад місяць українці живуть в умовах віялових відключень електроенергії. Окрім усім зрозумілих побутових проблем, тривале перебування без світла може також впливати на психоемоційний стан людини. Тож, якщо ви помітили за собою дивні зміни у настрої, поведінці та появу безпідставних фобій, цілком можливо, що їх джерелом є саме це.

Перебування у темряві підвищує рівень стресу

«Освітлення сигналізує мозку про помірну безпеку. В безпеці активність мигдалеподібного тіла, що є складовою головного мозку та відповідає за стан тривоги та депресії, знижується. Коли світла немає, мигдалеподібне тіло активується, сигналізуючи мозку про небезпеку. Так ми починаємо відчувати страх і тривогу», – розповідає експертка з нейроменеджменту Наталя Кадя.

Крім того віялові відключення електроенергії здатні суттєво впливати на режим дня та якість сну відповідно. Наприклад, ви можете страждати від безсоння або частіше бачити нічні жахи.

Які заходи можуть допомогти впоратись з новими реаліями життя в умовах тимчасових відключень?
• Використовуйте штучні джерела світла. Якщо спати ще не час – спробуйте зайняти себе чимось, продовжуйте активність.
• Якщо світло з'явилося пізно ввечері, не варто вмикати освітлення на всю потужність. Використовуйте приглушене світло, щоб підготувати свій організм до сну.
• Практикуйте дихальні вправи – вони допоможуть впоратися зі стресом.
• Намагайтеся не залишатися впродовж тривалого часу без освітлення наодинці.
• Спробуйте розробити новий режим дня, зважаючи на відключення електроенергії. Розуміння розпорядку та послідовності своїх дій в разі тривалої відсутності світла здатне зменшити рівень тривоги.

Ми всі в певний час будемо відчувати дискомфорт від нових обставин. Справлятися з цим можна лише визнаючи, що це дискомфортно, що я можу дратуватися, що не встигаю робити все. Потрібно визнати цю проблему, а не звинувачувати всіх навколо. Тобто, ми переходимо від психології звинувачення та пошуку винних до психології того, що я маю спиратися на те, що в мене є. Я повинен спиратися на свій власний ресурс і на те, що мене оточує навколо. Слід перетворитися на людину, яка створить собі комфортні умови за будь-яких обставин.

Із сайту - Психологічна підтримка @psy_support

1