Сучасне суспільство та законодавство одностайні в тому, що сім’я — це найкраще середовище для виховання дитини, яке неможливо замінити. Родина забезпечує дитині безпеку і затишок, необхідні для її гармонійного розвитку. Тому для структур, що займаються захистом прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, головним завданням є влаштування їх у сімейні форми виховання.
В Обласному центрі соціальних служб завершилося навчання з підготовки кандидатів в усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, яке проводиться вдесяте. 17 учасників, протягом 7 днів занурювалися у складний, але надзвичайно важливий процес підготовки до виховання дітей, які залишилися без батьківського піклування.
Навчання проходило у тренінговій формі і дало можливість розглянути 8 ключових тем, які стосуються особливостей розвитку дитини та причин його затримки, психологічної травматизації та переживання втрати, методів виховання та формування шляхів налагодження взаємин з дітьми, підготовки до змін в особистому та сімейному житті, організації переміщення та адаптації дитини в новій сім’ї, а також огляду основ чинного законодавства щодо підтримки сімей з дітьми тощо.
За допомогою інтерактивних та рольових вправ, керованих фантазій, груповій та індивідуальній роботі, обговорення за допомогою методу «мозкового штурму», виконанню домашнього завдання та перегляду тематичних відеороликів і фільмів, кандидати змогли отримати відповіді на питання, що стосувались особливостей розвитку та поведінки дітей, які залишились без батьківського піклування, та практично відпрацювати навички, які їм допоможуть вирішувати труднощі, що будуть виникати у процесі встановлення контакту з дітьми, їх влаштування, адаптації, забезпечення потреб та виховання.
Підготовка кандидатів на постійній основі проводиться фахівцями обласного центру соціальних служб, які є досвідченими тренерами з даної тематики, психологами. Крім того, до розгляду окремих тем залучаються працівники обласної мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, та спеціалісти служби у справах дітей обласної військової адміністрації.
Зазначене навчання проходить в офлайн форматі, що дає можливість учасникам обмінюватися власним життєвим досвідом та максимально ефективно засвоювати не тільки теоретичну інформацію, а й отримувати емоційні переживання шляхом виконання практичних вправ та підтримку в колі однодумців.
Основна мета тренінгового курсу – формування свідомого рішення учасників навчання щодо виховання прийомних дітей та формування належного рівня батьківської компетентності.