Які емоції, думки і почуття приховують від сторонніх дружини українських військових, що перебувають на фронті? Про що не говорять? Якими словами їх можна підтримати, або необачно ранити? Що робити з вирієм емоцій, які жінки переживають кожного дня?
Сотні тисяч жінок сьогодні мають схожі переживання. У кожної з них – своя історія болю, страху, тривоги та надії. Це – матері, дружини, сестри, наречені військовослужбовців, які потребують розуміння та уваги. Дехто говорить про свої почуття вголос, пише у соцмережах, може пояснити їх не тільки знайомим, а й просто стороннім людям. Інші ж говорять про те, що важко спілкуватися з людьми. Але майже всі відмічають важкість залишатися наодинці із собою.
Вони не служать, не воюють в окопах, не збивають ворожі ракети, не ризикують життям та здоров’ям щомиті. Однак все їхнє життя пронизане війною: чеканням, тривогою, страхом, самотністю… У пошуках підтримки та психологічної допомоги дружини та матері військовослужбовців приходять на групи взаємодопомоги.
З метою надання методичної підтримки колегам в одній із територіальних громадах у серпня 2024 року спеціалісти Вінницького обласного центру соціальних служб провели групу взаємодопомоги для дружин військовослужбовців. Психологи наголошують, що кількість запитів на психологічну підтримку за роки повномасштабної війни значно зросла. Ймовірно зростання запиту щодо психологічної підтримки пов’язано з тим, що багато партнерок військових у стані очікування декілька років. Їхні кохані чоловіки стали на захист країни з перших днів і сил з того часу не додається, а виснаження тільки збільшується.
Групи взаємопідтримки – це особливий формат зустрічі. Такий захід проходить за принципом «рівний-рівному». На групу приходять люди зі схожим досвідом. Основною метою таких груп є створення місця, де можна вільно поговорити про свій стан, про настрій, емоції та отримати підтримку від людей, які переживали подібне, або ж надати цю підтримку іншим. На групах взаємодопомоги жінки знайомляться між собою для взаємопідтримки та отримують інструменти для покращення самопочуття при різних емоційних станах.
Такі зустрічі дають можливість отримати корисну інформацію, щоб подбати про себе, свого військовослужбовця та свою родину. А головне – дають взаємопідтримку, щоб рухатися вперед з новими силами.