У листопаді 2024 року Вінницьким обласним центром соціальних служб проведено навчання за Програмою підвищення кваліфікації щодо виявлення сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг та здійснення соціального супроводу таких сімей для працівників надавачів соціальних послуг. Проходження такого навчання є обов’язковою умовою для роботи з сім’ями, які перебувають у складних життєвих ситуаціях та потребують сторонньої допомоги. Тренінг проведено на базі Вінницького регіонального центру підвищення кваліфікації. Участь у заходах взяли 57 спеціалістів з 30 територіальних громад області.
Директор обласного центру соціальних служб Олена Стоялова поінформувала про створення закладів, які надають базові соціальні послуги в громадах та їх кадрове забезпечення, про важливість постійного підвищення професійної компетентності фахівців із соціальної роботи, про напрацювання обласного центру соціальних служб, які дають доступ кожному працівнику до системи навчальних вебінарів і тренінгів, що регулярно проводяться центром.
У рамках навчання фахівці розглянули питання надання соціальних послуг сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, здійснення їх соціального супроводу з урахуванням вимог Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 р. № 587, Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 р. № 585, та інших нормативно-правових актів.
Крім того, учасники ознайомились із ключовими поняттями сімейно орієнтованої соціальної роботи, ознаками вразливості сім’ї та впливом факторів ризику та ресурсів родини на її благополуччя.
Особливу увагу фахівців зосереджено на базовій технології соціальної роботи – веденні випадку, етапи якої опрацьовувались на прикладі життєвої історії конкретної сім’ї. Учасники навчання брали участь у здійсненні оцінки потреб сім’ї, документуванні цього процесу, підготовці висновків щодо конкретних потреб дітей та сім’ї, спільному з родиною плануванні соціального супроводу.
Важливе місце у викладенні матеріалу відведено розгляду алгоритму дій фахівця у випадку виявлення насильства над дитиною в сім’ї відповідно до положень Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі.
Учасники мали змогу розглянути методичні рекомендації щодо проведення супервізії у соціальній роботі та познайомитися на конкретному випадку з технологією проведення інтервізії, як інструменту профілактики професійного вигорання, підтримки і наснаження для вирішення конкретних робочих ситуацій.
У ході навчання фахівці отримали методичні матеріали та пакет зразків документів, що входять до особової справи сім’ї, якій надаються соціальні послуги, для подальшого використання під час надання соціальних послуг сім’ям та особам, що перебувають у складних життєвих обставинах.