Адаптація ветеранів війни — виклик сучасності, що потребує комплексного підходу. Військові дії залишають глибокий слід у житті ветеранів та їхніх сімей, і повернення до мирного життя часто супроводжується психологічними, фізичними та соціальними труднощами. Саме тому створення умов для відновлення та інтеграції ветеранів у цивільне середовище є одним із ключових завдань як для держави, так і для громадськості.
На Вінниччині впроваджується нова соціальна послуга, яка лише у травні цього року була стандартизована Міністерством соціальної політики України - послуга соціальної адаптації ветеранів та членів їхніх сімей. У нашій області Програма соціального відновлення, яка є першим етапом послуги, реалізувалась протягом року у співпраці та за фінансової підтримки Товариства Червоного Хреста України та за рахунок коштів п’яти територіальних громад.
З 1 по 8 грудня обласним центром соціальних служб Програма проведена для 12 сімей із Агрономічної, Джулинської, Махнівської, Мурафської, Ольгопільської, Райгородської, Самгородоцької, Северинівської, Яришівської сільських, Тростянецької селищної, Іллінецької, Козятинської міських громад. Заїзд ветеранів відбувся на базі Медичного центру реабілітації залізничників АТ Укрзалізниця у м. Хмільник.
Протягом 7 днів ветерани та їхні дружини брали участь у Програмі, яка має рекреаційну та соціально-психологічну складові. Ветерани та їх дружини мали можливість щодня відвідувати басейн, ванни, масаж та інші процедури відповідно до призначення лікарів. Проте головний акцент було зроблено на програмі, спрямованій на відновлення ментального здоров’я, налагодження та розвиток сімейної взаємодії, підтримуючих стосунків у подружжі, над якою працювала команда психологів та фахівців із соціальної роботи.
Учасники отримали індивідуальні психологічні та соціальні консультації, брали участь у групах взаємопідтримки для ветеранів та їх дружин, у спільних заходах, спрямованих на стабілізацію психоемоційного стану, покращення сімейної комунікації та розвиток стійкості до наслідків травматичних подій. Створенню дружньої, доброзичливої атмосфери у групі та гарному настрою учасників сприяли також арт-терапевтичні та творчі активності.
На завершення заїзду учасники мали змогу поспілкуватися з представниками обласної військової адміністрацій, зокрема із начальницею відділу взаємодії з ветеранами війни та інститутами громадянського суспільства Управління взаємодії та соціальної підтримки ветеранів війни Департаменту ветеранської політики Іриною Войтенко та головним спеціалістом Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА Олександром Манжуловським, а також із директоркою Вінницького аналітично-просвітницького центру «Ветеранський простір» Марією Довжик, менеджером центру, полковником Збройних Сил України у відставці Ростиславом Рабцуном та психологом Інною Дементьєвою.
На зустрічі обговорювалися питання, що турбують ветеранів: встановлення статусу та пільг, проходження МСЕК та доступ до реабілітації, можливості започаткування бізнесу, квартирні питання, спорт для ветеранів тощо. Важливо, що кожна сім’я отримала конкретні рекомендації та алгоритми дій для подальшої взаємодії з фахівцями різних структур у громадах.
Усі родини ветеранів налаштовані на те, що після повернення до громад вони залишаються отримувачами послуги соціальної адаптації ветеранів та членів їх сімей та продовжують взаємодіяти не лише з фахівцями із соціальної роботи та психологами, але й з усіма представниками структур громади, які будуть долучені до задоволення їх індивідуальних потреб та підтримки на шляху переходу ветерана до цивільного життя.
Станом на 10.12.2024 року Програмою соціального відновлення на Вінниччині охоплено 157 осіб, з них – 66 ветеранів, 66 дружин та 25 дітей ветеранів із 43 територіальних громад (67 % від загальної кількості громад області), в яких таким чином впроваджено послугу соціальної адаптації ветеранів та членів їхніх сімей.
Програма соціальної адаптації ветеранів, яка працює на Вінниччині, є яскравим прикладом того, як спільні зусилля громад, держави та громадських організацій можуть сприяти успішному відновленню та інтеграції ветеранів у цивільне життя.