Повернення воїна з фронту до цивільного життя є складним і часто болючим процесом. Спілкування з ветераном потребує уваги, розуміння та поваги. Неправильні слова чи дії можуть ненароком травмувати людину, яка пережила складні випробування. Саме тому важливо знати, як побудувати комунікацію та надати підтримку ветеранам.

06 лютого обласним центром соціальних служб проведено навчання на тему: «Як правильно спілкуватися з воїном. Надання допомоги в реінтеграції до цивільного життя». Участь у вебінарі взяли 189 працівників закладів, які забезпечують надання соціальних послуг, фахівці із супроводу ветеранів і демобілізованих осіб та члени неформальних об’єднань психологів Вінницької області.

Практичний психолог, ветеран, учасник бойових дій Сергій Жалюк під час проведення вебінару зупинився на висвітленні тем, надзвичайно важливих для надавачів соціальних послуг:

  •  Особливості психічного стану і поведінки військових під час повернення додому;
  •  Про що говорити? Як не нашкодити, а підтримати? Запитання-табу;
  • Адаптація суспільства до досвіду військових та ветеранів.

Для кращого розуміння особливостей психічного стану та поведінки військових при переході до цивільного життя, учасники навчання отримали інформацію про те, як обставини та правила військової служби, тим більше участь у виконанні обов'язків у зоні бойових дій, пов’язаних із ризиком для життя, впливають на зміни у роботі психіки. Правила, за якими живе воїн, спрямовані на виживання та виконання бойових завдань. Вони сприяють розвитку особливих умінь, звичок і навичок, швидких реакцій, контролю над емоціями та почуттями. Адаптація фізіологічного і психічного стану до нових, цивільних умов життя потребує певного часу.

В рамках обговорення правил коректної і підтримуючої комунікації, учасниками заходу було розглянуто перелік запитань, які є доречними під час спілкування з воїнами, а також окреслено теми, що є неприйнятними та неприпустимими у спілкуванні з людьми, які мають бойовий досвід.
Ведучий навчання ознайомив учасників з результатами дослідження, проведеного veteran hub, якими встановлено, що перехід ветерана до цивільного життя є досить тривалим процесом. Під час переходу відбувається повернення додому, оформлення статусів та відповідних їм пільг, піклування про покращення стану здоров’я, відпочинок від служби, повернення до професійної діяльності, або початок її у новій сфері. Дуже важливо на цьому етапі отримати підтримку родини, громади, фахівців, побратимів, мати умови для власної реалізації, використання досвіду у мирному житті, розширення соціальних контактів.

В ході обговорення ситуацій з реального життя, учасники навчання демонстрували готовність і бажання надавати всебічну професійну та особисту підтримку військовим і ветеранам, брати участь у створенні умов, у яких воїни почуватимуться частиною громади, де їхній внесок цінують і пам’ятають.

01