17 лютого 2025 року обласним центром соціальних служб проведено нараду за підсумками надання соціальних послуг сім’ям та особам, які перебувають в складних життєвих обставинах, в територіальних громадах Вінницької області у 2024 році. Також було визначено завдання на 2025 рік.
Захід відкрив Андрій Кавунець, заступник Начальника Вінницької обласної військової адміністрації з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO). У своєму виступі він наголосив: «Розвиток соціальних послуг, яких потребують родини, був і залишається пріоритетом соціальної сфери Вінниччини. Наша область часто займає провідні позиції серед регіонів України у впровадженні нових сервісів». Він наголосив на важливості забезпечення соціальними послугами різних категорій сімей з дітьми та необхідності організації психосоціальної підтримки населення, яке постраждало від війни, на рівні кожної територіальної громади.
Директор обласного центру соціальних служб Олена Стоялова презентувала аналітичний огляд діяльності надавачів соціальних послуг у області за пріоритетними напрямами 2024 року, серед яких:
- Забезпечення достатнього кадрового потенціалу для якісного надання соціальних послуг різним категоріям населення, включаючи психологічну допомогу у кожної громаді.
- Надання соціальних послуг сім’ям Захисників і Захисниць України.
- Надання послуги соціального супроводу сімей/осіб у складних життєвих обставинах всім сім’ям з дітьми, які її потребують (сім’ям, в яких батьки не виконують батьківські обов’язки, в яких існує ризик соціального сирітства, а також дітей, які перебувають у закладах інституційного догляду і виховання).
- Підвищення якості надання соціальних послуг сім’ям, в яких виховуються діти - сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.
- Надання всебічної підтримки та соціальних послуг особам, постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Світлана Ярмоленко, директор Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної військової адміністрації, поінформувала учасників наради про впровадження реєстру надавачів соціальних послуг та порядок реєстрації в ньому, а також наголосила на необхідності забезпечення в громадах повного переліку базових соціальних послуг. Вона також поділилась досвідом впровадження у 2024 році в області соціальних послуг підтриманого проживання, тимчасового відпочинку для батьків та раннього втручання.
Про мережу закладів охорони здоров’я, які надають послуги з реабілітації ветеранів війни; нові можливості для реабілітації поранених Захисників та Захисниць України, розвиток спеціалізованої медичної допомоги в області поінформувала учасників наради Тетяна Бондаренко, заступник директора департаменту-начальник управління медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької обласної військової адміністрації. Також вона розповіла учасникам про діяльність «Палати Героїв» як моделі довготривалого догляду поранених військовослужбовців.
Андрій Грачов, директор Департаменту ветеранської політики Вінницької обласної військової адміністрації, висвітлив особливості організації роботи фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб та наголосив на важливості соціальної підтримки ветеранів та членів їх сімей на рівні громад.
Заступник начальника служби-начальник відділу усиновлення та сімейних форм виховання служби у справах дітей Вінницької обласної військової адміністрації Оксана Йосипчук представила важливість надання соціальних послуг територіальних громад у реалізації Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки.
Лариса Страшевська, начальник відділу дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної військової адміністрації поінформувала учасників наради щодо організації роботи із забезпечення прав і найкращих інтересів дітей, які влаштовані на цілодобове перебування до закладів, що здійснюють інституційний догляд та виховання. Вона також звернула увагу на діяльність в області інклюзивно-ресурсних центрів.
За підсумками наради визначено пріоритетні напрями роботи у сфері надання соціальних послуг сім’ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, на 2025 рік.