Відповідно до чинного законодавства, програма підготовки патронатних вихователів обов’язково включає в себе навчальний тренінг для міждисциплінарної команди (МДК) в територіальній громаді, де створюється сім’я патронатного вихователя.
До складу команди входять працівники служби у справах дітей, закладу, що надає соціальні послуги, закладів освіти та охорони здоров’я, органів національної поліції, патронатний вихователь, його добровільний помічник та інші фахівці, які допомагатимуть дітям, влаштованим під патронат та їх сім’ям, що опинились у скрутних обставинах і тимчасово не можуть надати дитині належний догляд і виховання.
Працівники Вінницького обласного центру соціальних служб Ольга Слободяник та Світлана Осадча в рамках тренінгу ознайомили учасників зі змінами в законодавстві щодо впровадження патронату над дитиною:
- розширення можливостей для громадян, які прагнуть створити патронатну родину;
- зростання розміру винагороди патронатному вихователю за роботу із догляду, виховання та реабілітації дітей, яку він здійснює на договірних засадах;
- встановлення винагороди для добровільного помічника патронатного вихователя;
- відновлення відпустки для патронатних вихователів, яка не надавалась з початку запровадження воєнного стану.
На прикладі конкретної сім’ї учасники тренінгу опрацювали всі етапи влаштування дітей в родину патронатного вихователя, перебування та вибуття із неї.
Кожен з учасників групи, а саме: працівники служби у справах дітей, центру надання соціальних послуг, відділу соціального захисту населення, відділу освіти, інклюзивно-ресурсного центру, загальноосвітньої школи, поліцейський офіцер громади, сімейний лікар долучились до роботи над випадком, в процесі опрацювання акту оцінки рівня безпеки дитини та визначення потреб дітей.
В ході ознайомлення з нормативними документами звернули увагу на повноваження, права та обов’язки всіх суб’єктів взаємодії, органу опіки та піклування, патронатного вихователя та його помічника.
Працюючи над складанням індивідуального плану соціального захисту дитини у складних життєвих обставинах, кожен із членів команди запропонував заходи, потрібні для перебування дітей у сім’ї патронатного вихователя та для покращення побутових умов у їх біологічній родині, працевлаштування матері та підвищення її батьківського потенціалу з метою повернення дітей в родину.
На завершення учасники навчання відзначили значимість і ефективність командної роботи в інтересах дітей та висловили готовність брати участь засіданнях МДК.
Для довідки:
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Станом на 1 березня 2025 року на Вінниччині функціонують 8 сімей патронатних вихователів у 7 територіальних громадах.
Пріоритетним завданням 2025 року є створення патронатної родини у кожній громаді області.
Робота патронатного вихователя має колосальну соціальну значимість, фінансується з державного бюджету, дає можливість працевлаштування за місцем проживання.
За отриманням інформації щодо створення сімей патронатних вихователів звертайтесь до служб у справах дітей, центрів соціальних служб/ центрів надання соціальних послуг у громадах.