Як створити групи підтримки, зокрема, для ветеранів та ветеранок, дружин ветеранів, рідних загиблих військовослужбовців і військовослужбовиць? На це та інші запитання відповіла сьогодні практична психологиня Вінницького обласного центру соціальних служб і ще й дружина військовослужбовця Ольга Фурман під час чергового семінару-практикуму для працівників і працівниць центрів соціальних служб та центрів надання соціальних послуг Вінниччини.

Тренерка пояснила, що групи підтримки – це добровільні об’єднання людей, котрі мають схожі проблеми та кризові життєві обставини. Вони зустрічаються протягом тривалого часу задля взаємної підтримки і покращення самопочуття при різних емоційних станах.

«Специфіка таких груп полягає в тому, що відповідальність за організацію й проведення зустрічей покладена на фахівця, а не на учасника групи. Модерує групу фасилітатор. Він спрямовує дискусії, сприяє рівноправній участі та керує процесом», – зауважила Ольга Фурман.

За її словами, такі зустрічі відбуваються раз на тиждень або раз на два тижні зазвичай упродовж трьох місяців. Тривалість однієї – дві години. До груп підтримки психологиня порекомендувала залучати не більше 12 людей.

«У занадто великій групі учасникам не вистачатиме часу і простору для висловлювання. Нею важче управляти. Зрештою, ефективність такої групи знижується», – пояснила Ольга Фурман.

Розповіла вона і про те, як поводитися з учасниками, котрі переживають важкий стан. Їх, каже, потрібно спрямувати до спеціаліста – психолога, психотерапевта, психіатра тощо.

На завершення заходу спікерка підкреслила, що групи підтримки – це можливість бути собою, проявляти різні емоції і не боятись осуду.

«Між своїми завжди легше. І пам’ятайте: людині, яка переживає втрату близької людини, заборонено говорити: «Зберись! Не плач! Треба жити далі». Їй потрібно дати змогу відгорювати, прожити та усвідомити свої почуття, знайти нові сенси», – наголосила Ольга Фурман.

Додамо, що з початку цього року фахівчині Вінницького обласного центру соціальних служб провели вісім семінарів-практикумів про групи підтримки. Відтак методичну допомогу онлайн отримали майже півтори сотні надавачів соціальних послуг.

 01